fbpx

Mikor és hogyan tisztítsuk a napelemet?

[Praktikus tanácsok]

Régen furcsa látványt nyújtott, ha egy-egy családi ház tetején napelemmel találkoztunk. Azonban ma már egyre többen választják ezt a zöld megoldást, ráadásul nem csak a lakosság, hanem a vállalati szereplők is.

napelem

Régen furcsa látványt nyújtott, ha egy-egy családi ház tetején napelemmel találkoztunk. Azonban ma már egyre többen választják ezt a zöld megoldást, ráadásul nem csak a lakosság, hanem a vállalati szereplők is.


Abba viszont már kevesen gondolnak bele, hogy ezeket a napelemeket bizony tisztítani is kell, hiszen a koszos panelek veszítenek a hatékonyságukból. Annak érdekében, hogy ez ne történhessen meg, a cikkben megmutatjuk, hogy mikor, és hogyan érdemes napelemet tisztítani.

Hogyan tisztítsuk az otthoni napelemünket?

Szerencsére elmondhatjuk, hogy lakossági felhasználóként nem kell túlságosan gyakran a napelemünk tisztításával törődni. Ennek oka, hogy mivel országunk mérsékelt éghajlati övben található, így nincsenek hosszú, akár 100 napos esőmentes időszakok – épp ezért a csapadék a por

jelentős részét lemossa.


Magyarországon tehát minimális a megtapadó por mennyisége, és az sem jár jelentős teljesítmény csökkenéssel. (Ez konkrétan azt jelenti, hogy évente nagyságrendileg kb. néhány ezer forinttal nőhet csak a villanyszámla.)


Viszont nem árt, ha bizonyos időközönként – például félévente – ellenőrizzük, milyen állapotban is van a napelem. Ugyanis a természet nem mindig végzi el helyettünk a "piszkos munkát", elég csak a madár ürülékre vagy a rászáradt falevelekre gondolni.

Mikor szükséges tisztítani?

Ha egy ilyen vizit során látjuk, hogy makacs por, ürülék vagy egyéb szennyeződés található a panelen, akkor érdemes a napelemet megtisztítani.


Ebből a szempontból kétféle járható út van: vagy saját magunk tisztítjuk meg, vagy szakember segítségét kérjük. Előbb nézzük is meg az előbbi, DIY-módszert!

Hogyan takarítsuk a napelemet?

Először is a tisztítási módszer nagyban függ a napelem panel gyártójától. Érdemes ezzel kapcsolatban felkeresni az adott ügyfélszolgálatot, hogy vannak-e speciális tanácsok, tippek, tisztítószerek, amiket érdemes használni a panel takarításához. Ha van, akkor érdemes kérni egy részletes listát, hogy checklist-szerűen be tudjuk szerezni a szükséges tisztítószereket.


Jó, ha tudjuk, hogy a napelemeket nem szabad nappal tisztítani, ilyenkor ugyanis felmelegednek, és ha hirtelen víz éri őket, megrepedhetnek. Ugyancsak nem szabad magasnyomású mosót és maró tisztítószereket használni.

Igyekezzünk a tisztításhoz desztillált vizet venni. Ebben ugyanis biztosan nincsenek olyan mikroszemcsék, amik kárt tehetnek a napelem felületében.


Tisztítás közben ne lépjünk a napelem felületére, hanem oldalról, vagy fentről tisztítsuk őket. Egyébként elég hozzá egy enyhén langyos, szappanos desztillált víz és egy puha szivacs, a nehezen elérhető részeket pedig partvisra erősített törlőkendővel is meg lehet tisztítani.


Ha a madárürülék ezzel a trükkel sem jönne le, akkor érdemes egy nagyon puha sörtéjű, hosszúnyelű kefét használni.


Viszont felmerülhet a kérdés az emberben, hogy mi a teendő télen, amikor hó lepi el a napelemet?

Hogyan takarítsuk le a havat a napelemről?

A legtöbb esetben a napfény felhevíti annyira a napelemeket, hogy a hó magától leessen. Viszont előfordulhat, hogy a téli fagyban nincs elég erős napsütés, így meg kell lazítani a tetőn álló havat.


Erre a célra kiváló például egy meghosszabbított nyelű partvis, amivel elég, ha szétválasztjuk az egybefüggő hóréteget és a nap ereje majd teszi a dolgát. Azonban ahhoz, hogy a hó le tudjon csúszni, a tető alsó részéről el kell távolítani partvissal a felesleges havat.


A lakossági panelek tisztítása tehát nem igazán nagy ördöngösség. Ha nincsenek makacs szennyeződések, akkor saját magunk is elvégezhetjük.

De mi a helyzet az ipari létesítmények napelemeivel?

A gyárak, bevásárlóközpontok, szupermarketek tetején található napelemekkel már picit más a helyzet.


Egyrészt, sokkal nagyobb kiterjedésű napelemes rendszerről beszélünk, másrészt pedig itt a napelem fotovoltaikus rétegére tapadt minimális por is jelentős többletkiadást jelent. Ebben az esetben már sokkal nehezebb a házi módszerekkel való tisztítás, és sokkal nagyobb gyakoriságot is igényel, mint a lakossági napelem-használók esetében.

Mikor van szükség szakemberre?

Ipari létesítmény, bevásárlóközpont, vagy önkormányzati tulajdon esetében már ajánlott a szakemberek segítségét kérni. Ők ugyanis speciális felszereléssel rendelkeznek, így a napelemek tisztítását sokkal gyorsabban és hatékonyabban végzik, mintha az egyik kollégánk takarítaná.


Családi házak esetében pedig a makacs szennyeződések esetén érdemes szakembert hívni, de akkor is, ha nem szeretnénk mi, saját magunk foglalkozni a napelemek takarításával. Ebben az esetben azt ajánljuk, hogy évi két alkalommal – a téli időszak után, a tavaszi szezon kezdete előtt, illetve a tél kezdete előtt – hívjon szakembert.


A Miles Cleaning profi szakemberi gárdával, természetesen lebomló, ökológiai tisztítószerekkel és speciális felszereléssel szívesen segít. Ha úgy érzed, hogy szükséged lenne valakire, aki leveszi a válladról a napelem tisztítás terhét, kérjük vedd fel velünk a kapcsolatot, és részletes, ingyenes árajánlatot küldünk!

Hívjon most